1. KIMLER PSIKOLOJIK DESTEK ALMALIDIR?

Hayatında, aile, okul, iş, ilişkiler gibi alanlarda zorluk yaşayan, kendini derinlemesine tanımak ve geliştirmek istediği konularda yardıma ihtiyaç duyan her birey psikolojik desteğe başvurabilir.

2. PSIKOTERAPI NEDIR?

“Psikoloji bir bilimdir, psikoterapi ise bir sanattır.” (McWilliams, 2004).Psikoterapi, bilimsel kuramları temel alarak, insanın iç dünyasına yapılan bir yolculuktur. Bu süreçte, en az haftada bir kez karşılıklı görüşmeler yapılmaktadır. Kişinin zorluk yaşadığı ya da geliştirmek istediği alanlar üzerine çalışırken, tıpkı danışanın sürücü koltuğunda ve terapistin ise yolcu koltuğunda ona eşlik eder pozisyonda konumlandığını düşünebiliriz.

3. PSIKOTERAPI SADECE YOĞUN VE DERIN DUYGUSAL PROBLEMLER YAŞAYAN KIŞILERE MI YARDIMCI OLUR?

Hayır. Psikoterapi, hayata dair zorluklar yaşayan kişilerin yanı sıra, kendiyle ilgili derin bir iç görü kazanmak, kendini daha iyi tanımak, yeni beceriler geliştirmek gibi akla gelebilecek birçok konuda destek almak isteyen kişiler için de uygundur. Hayat hep gelişen ve evrilen bir süreç olduğu için, her yaşın bireylere getirdiği farklı deneyimler vardır. Psikoterapi, bu yaşamsal süreçlere fiziksel, duygusal ve sosyal olarak daha etkin uyum sağlayabilmeye hizmet eder.

4. KIMLIK BILGILERI VEYA TERAPI ESNASINDA KONUŞULANLAR BIR BAŞKASIYLA PAYLAŞILIR MI?

Gizlilik ilkesi çerçevesinde, kimlik bilgileriniz ve terapi esnasında konuşulanlar terapist ve danışan arasında kalmaktadır. Ancak, kendinize veya bir başkasına zarar verme söz konusu olduğunda, yine sizin bilginiz dahilinde gizlilik ilkesi askıya alınabilir.

5. PSIKOLOG/PSIKIYATRIST KIMDIR?

Psikolog, üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültesi, Psikoloji bölümü mezunudur. Beyin-davranış, çevre-davranış ilişkileri üzerine deney, analiz ve psikolojik değerlendirme yapar.Uzman psikolog ise, Psikoloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamlayıp “uzman” unvanını almış kişidir. Almış olduğu uzmanlık alanına göre psikoterapi çalışmaları yürütür.

Psikiyatrist, üniversitelerin Tıp Fakültesi’nden mezun ve uzmanlık eğitimini Psikiyatri Anabilim Dalı’nda tamamlamış kişidir. Ağırlıklı olarak, farmakoterapi (ilaç tedavisi) uygulamalarının yanında psikoterapi de yapmaktadır.

6. BIR SEANS NE KADAR SÜRER?

Bir seans 50 dakika sürmektedir.

7. PSIKOTERAPI SÜRECINDE DANIŞANIN SORUMLULUKLARI NELERDIR?

Psikoterapi sürecinin etkili ve yararlı olabilmesi için her hafta seanslara düzenli olarak gelmeniz beklenir. Mücbir bir sebep olmadıkça, seanslarınızı iptal etmemeniz ve seanslara geç kalmamanız sizin sorumluluğunuzdadır.

8. GÖRÜŞMEYE GELMEDEN ÖNCE RANDEVU ALMAK GEREKIR MI?

Evet, randevu almak için 0212 669 87 87 numaralı telefondan, info@stratejidanismamerkezi.com e-posta adresinden ya da merkezimize gelerek randevu alabilirsiniz.

Strateji Danışma Merkezi
DOĞANAY SK NO:2 LOCA B BLOK
K:-6 D:44 BAHÇEŞEHİR 2.KISIM MAH.
BAHÇEŞEHİR/BAŞAKŞEHİR
Tel: 0(212) 669 87 87
Tel: 0(212) 669 80 87
Mail: randevu@stratejidanismamerkezi.com